Zasady publikcaji
ZASADY ETYKI PUBLIKACYJNEJ I OCZEKIWANIA WOBEC UCZESTNIKÓW PROCESU
Przestrzeganie tych zasad dotyczy wszystkich uczestników procesu wydawniczego, a w szczególności:
A. W przypadku autorów, wydawnictwo szczególną uwagę zwraca na:
1. Rzetelność naukową, która w przypadku publikacji oryginalnych wyników badań polega na ich uczciwej i pełnej prezentacji, umożliwiającej odtworzenie opisywanych badań przez osoby trzecie, a także na ich obiektywnej interpretacji;
2. Zasadę oryginalności, polegającą na zgłaszaniu przez autorów wyłącznie własnych, oryginalnych utworów oraz w przypadku wykorzystywania dorobku innych twórców, oznaczanie ich zgodnie z zasadami cytatu, bądź uzyskaniu zgody na wydanie materiałów wcześniej publikowanych od ich właścicieli bądź dysponentów;
3. Ograniczanie autorstwa publikacji do osób, które wniosły znaczący wkład w jej koncepcję, projekt i realizację z równoczesnym aktywnym przeciwdziałaniem takim zjawiskom, jak: ghostwriting czy guest authorship w przypadku ich wykrycia;
4. Rzetelne podawanie przez autorów źródeł, które wykorzystywali przy tworzeniu własnego opracowania i ich umieszczenie w bibliografii załącznikowej;
5. Gotowość autorów do udostępnienia nieprzetworzonych wyników badań, również w okresie po publikacji;
6. Niepublikowanie przez autorów tekstów opisujących te same badania w więcej niż w jednym tytule, z wyłączeniem streszczeń.
B. W przypadku Redaktora naukowego i redaktorów działu przygotowujących złożone
publikacje obowiązują następujące zasady:
1. Kwalifikowanie poszczególnych opracowań do publikacji wyłącznie na podstawie:
(a) zgodności z przekazanymi autorom wytycznymi,
(b) wartości merytorycznej,
(c) oryginalności,
(d) przejrzystości prezentacji;
2. Współpraca z Wydawcą w celu zagwarantowania rzetelności naukowej i przestrzegania zasady autorstwa, polegającej w tym przypadku na upewnieniu się, że poszczególni autorzy mający wkład w powstanie publikacji akceptują jej kształt po przeprowadzonej redakcji naukowej;
3. Wycofanie tekstu z publikacji, w porozumieniu z Wydawcą, jeżeli pojawiły się dane
o jej braku wiarygodności, również wskutek wystąpienia niezamierzonych błędów, rozpoznano cechy plagiatu czy też naruszenia zasad etyki wydawniczej.
4. W przypadku osób, którzy podjęli się recenzji prac, Wydawca oczekuje:
a) Współpracy wraz z redaktorem naukowym i/lub redakcją Wydawcy oraz z autorami w zakresie doskonalenia recenzowanego materiału;
b) Oceny powierzonych prac w sposób staranny i obiektywny, w miarę możliwości z oceną ich rzetelności naukowej oraz z odpowiednim uzasadnieniem zgłaszanych uwag;
c) Zachowania zasady fair play z wykluczeniem osobistej krytyki autora(ów);
d) Zachowania poufności, polegającej na ujawnianiu prac jedynie osobom zaangażowanym w proces wydawniczy;
e) Wykonania recenzji w ustalonym terminie bądź przyjęcia wspólnie z Wydawcą innego rozwiązania w przypadku niemożności dotrzymania tego terminu.
f) Niepodejmowania się recenzji w przypadku konfliktu interesu z autorem (autorami) i niewykorzystywania recenzji ani samej pracy do własnych celów.
5. Wydawcę obowiązują następujące zasady etyczne:
a) Wydawca, podejmując ostateczną decyzją o przyjęciu poszczególnych manuskryptów do publikacji, kieruje się przede wszystkim ich walorami merytorycznymi oraz zgodnością z wstępnymi założeniami dotyczącymi danej publikacji, które wcześniej zostały przekazane autorom. W przypadku publikacji złożonych Wydawca polega na opinii redaktora naukowego dzieła i współpracuje z nim w procesie kwalifikacji do druku. Zaangażowane strony w procesie decyzji uwzględniają opinie recenzentów dotyczące wartości naukowej danej pracy, jej oryginalności i klarowności wywodu.
6. Wydawca dokłada wszelkich starań, by takie elementy, jak: rasa, płeć, wyznanie, pochodzenie, obywatelstwo czy przekonania polityczne autorów w żaden sposób nie wpływały na ocenę tekstów.
7. Wydawca nie ujawnia osobom nieupoważnionym żadnych informacji na temat zgłaszanych do publikacji prac. Osobami upoważnionymi do posiadania tych informacji są: autor, wyznaczeni recenzenci, redaktorzy oraz inne osoby uczestniczące w procesie wydawniczym.
8. Nieopublikowane teksty nie są bez pisemnej zgody autorów udostępniane żadnym osobom, które nie są zaangażowanie w proces wydawniczy.
9. Wydawca w porozumieniu z redaktorem naukowych dzieła lub samodzielnie może zdecydować zarówno o wycofaniu tekstu z publikacji (jeżeli pojawiły się dane o braku jego wiarygodności, również wskutek wystąpienia niezamierzonych błędów, rozpoznano cechy plagiatu czy też naruszenia zasad etyki wydawniczej), jak i o potrzebie wprowadzenia korekt do materiałów już opublikowanych.
10. Zespół redaktorów Wydawcy dba o spójność publikowanych materiałów, wyklucza etyczne i naukowe kompromisy, a gdy pojawi się taka potrzeba, jest gotowy do publikowania errat, korekt oraz sprostowań.
Oświadczenie. Do pracy należy dołączyć oświadczenie, że nie była publikowana i że nie została złożona do druku w innym czasopiśmie oraz że autor wyraża zgodę na opublikowanie pracy w Internecie.
Odpowiedzialność prawną i merytoryczną za nieprawidłowości związane z przygotowaniem pracy ponoszą wszyscy autorzy w równym stopniu.